Naujoviška kalbėsena gali pakeisti sistemos tikslus

Naujausioje  Jungtinių Tautų Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (angl. Intergovernmental Panel on Climate Change IPCC) ataskaitoje pabrėžiamas glaudus ryšys tarp ekonomikos augimo ir aplinkos niokojimo. Mokslininkai pripažįsta, kad dabartinis pažangos (gamybos augimas arba BVP = bendrasis vidaus produktas) vertinimas yra ydingas.

Ekonomikos augimas kaip ekonominės sistemos tikslas yra institucionalizuotas kalbėsenoje (naratyve) ir matavimo rodikliais. Anot mokslininkų, jei norime pakeisti sistemos tikslą, reikia susitarti dėl naujų ekonomikos sėkmės rodiklių ir matų. Tokie pakeitimai prasiskverbs į visą sistemą ir ilgainiui ją pakeis.

Pasak Dano O’Neillo, Lidso (JK) universiteto ekologinės ekonomikos docento, ekonomikos augimas kaip tikslas yra įsišaknijęs mūsų politinėse, ekonominėse ir socialinėse sistemose. Pokyčiai, kuriuos  būtina vykdyti kuo skubiau, bus sunkūs. Nors pavieniai lyderiai ir veikėjai palankiai vertina aplinkos krizės problemas sprendžiančio mokslo rekomendacijas, o taip pat būtinybę atsisakyti ekonomikos augimo rodiklio, vis dėlto, jiems tikrai sudėtinga aiškiai deklaruoti, kad mes nebekoncentruosime dėmesio į BVP augimą, o susitelksime į kitus dalykus.

Yra būdų pakeisti ekonomikos augimo rodiklį

Mokslininkas  Danas  O’Neillas siūlo naujus visuomenės tikslus pagrįsti naujomis alternatyviomis gerovės vizijomis arba  „gyvenimo būdu 1,5C“. Jo manymu, svarbu kurti naują ir tinkamą pasakojimą apie gerą gyvenimą mūsų planetoje.

Iki šiol mes vis dar rūpinamės dėl „augimo ribų“, „augimo problemų“ ir „ką galėtume dėl to padaryti“. Tačiau globalių problemų akivaizdoje verta mažiau paisyti „augimo ribų“ ir vis daugiau aiškintis „kaip atrodo alternatyva“. Jei negalime pasiūlyti alternatyvos, tuomet nieko nepasieksime. Ta proga D. O’Neillas dalinasi keliais pasiūlymais.

– Keiskime visuomenėje vartojamą kalbėseną apie ekonomiką. Užuot kalbėję apie ekonomikos augimą, vartokime terminą „ekonominė pažanga“. Net terminas „plėtra“ yra tinkamesnis, nes nereiškia fizinių išteklių vartojimo augimo.

–  Keičiant kalbą apie ekonomiką, svarbu taikyti kitokius rodiklius. Kalbant apie pažangą ekonomikoje, verta vengti vartoti BVP kaip priemonę. Siūlomi rodikliai atskleidžia, kaip gerai sekasi visuomenei: gerovė, užimtumas, lygybė, aplinkosaugos rodikliai, tokie kaip medžiagų naudojimas arba CO2 emisija.

– Dėmesys gerovės rodikliams ir politikos bei pažangos skatinimas šiose srityse palaipsniui gali atitolinti nuo siekio auginti ekonomiką. Pavyzdžiui, užtikrinę universalias bazines pajamas arba sumažinę darbo dienos trukmę,  natūraliai pereitume nuo augimo skatinimo į kitus plėtros rodiklius.

– Turime būti reiklūs ne tik politikams, bet pilietinei visuomenei. Kiekvienas turime atlikti savo vaidmenį skatinant diskusijas  gerovės temomis ir pokyčius.

– Yra nemažai politikos krypčių, kurios skatina ne augimą, o „gyvenimo būdą 1,5C“. Jos įgyvendinamos daugelyje šalių ir vietos bendruomenėse, todėl politikos formuotojams lengviau žengti pirmąjį žingsnį.

– Verta pasimokyti iš pokyčių istorijos – krizės visuomet būdavo tinkamas metas. Susidūrus su iššūkiais, pokyčiai vyksta daug greičiau. Vienas iš pavyzdžių  – septintojo – devintojo dešimtmečio neoliberalios revoliucijos, kurių metu  JAV konservatyvios jėgos ir verslo lyderiai suvienijo pastangas, kad pašalintų grėsmes jų verslo interesams.

– Šiuo metu skirtingoms pilietinės visuomenės jėgoms ir aplinkosaugos grupėms, palaikančioms  „gyvenimo būdą 1,5 C“ trūksta politinės darnos. Nors daugelis progresyvių grupių pritaria būtinybei keistis vardan tvarumo, jų pastangas slopina „bėgimas skirtingomis kryptimis“.

Būdų pakelti visuomenės gerovę ir sumažinti poveikį aplinkai yra, tačiau tam reikės gilių socialinių, politinių ir ekonominių pokyčių pačioje dabartinėje socialinės gerovės sistemoje.  Aukščiau pateikti patarimai yra tik atspirties taškas tęsiant diskusijas bendruomenėse apie tai, kur einame ir kur norime nueiti.

Parengta pagal: https://onepointfivelifestyles.eu/blog/changing-the-goals-of-the-system-a-conversation-with-dan-oneill-on-moving-away-from-economic

Leave a Reply